Sprawdź jaki masz archetyp i buduj markę świadomie

19.02.2021 biznes

Pojęcie archetypów do psychologii wprowadził Carl Gustaw Jung. Szwajcarski psychiatra zdefiniował archetypy jako wysoko rozwinięte elementy nieświadomości zbiorowej, pewne uniwersalne, archaiczne wzory, symbole i obrazy, które jako ludzkość rozpoznajemy w otaczającym nas świecie. Uważał, że istotną rzeczą jest doświadczenie archetypowe, czyli nawiązanie osobistej i pełnej znaczenia relacji z własną nieświadomością. Kiedy człowiek przeżywa w ten sposób swoje życie wewnętrzne, zyskuje solidny fundament poczucia własnej wartości, ponieważ już wie „kim jest” i tą prawdę znajduje w sobie. Przestaje o to pytać innych.

archetypy.png

Od archetypu do archetypu marki

Joseph Campbell – badacz i pisarz studiując najbardziej znane mity, doszedł do wniosku, że łączy je wszystkie ten sam schemat. Zawsze główny bohater odbywa podróż, wychodzi ze sfery bezpieczeństwa czy komfortu, przechodzi inicjację i powraca do świata inny, odmieniony z nową tożsamością. Najlepsze hollywoodzkie produkcje są wzorowane właśnie na tym modelu.

Jednak to praca Margaret Mark i Carol S. Pearson sprawiła, że pojęcie archetypu zyskało nowe znaczenie w dziedzinie budowania marki. W 2001 r autorzy wypuścili na rynek  najbardziej popularną pozycję w tej dziedzinie pt.:”Hero and the Outlaw: Building Extraordinary Brands Through the Power of Archetypes”. Jest to dogłębne źródło wiedzy o możliwości wykorzystania teorii archetypów w brandingu.

 

Teoria archetypów

Zdaniem Mark i Pearson w czasach dużej konkurencji, teoria archetypów może więc służyć jako kompas w brandingu, pozwala odkryć i rozwijać tożsamość marki tak, by wydobyć to, co najlepsze, najbardziej znaczące i motywujące w jej przesłaniu. Marka komunikuje się z odbiorcą w sposób celowy i odwołuje się do solidnego fundamentu, pokazując unikalną wartość, odwołuje się do potrzeb, które tkwią głęboko w nas. Firmy nie tylko oferują produkty, ale poprzez zarządzanie marką wzbogacają  codzienne życie klienta o wartościowe doświadczenie. Doświadczenie, które znaczy coś więcej.

 

12 archetypów

Mędrzec (Guru) – posiada rozległą wiedzę i doświadczenie. Jego misją jest przekazanie wiedzy, lubi edukować, odkrywa prawdę za pomocą konkretnych faktów. Jest mentorem, nauczycielem. Chętnie dzieli się swoją wiedzą. Występuje często z pozycji tego, który wie lepiej. Przekazuje wiedzę korzystając z zestawień, analiz i raportów. Jest obiektywny. Mędrzec, dzięki posiadanej mądrości pozwala innym lepiej zrozumieć świat i podejmować bardziej przemyślane decyzje.

Przykładowe marki: CNN, HARVARD, IBM, STEPHEN HAWKING, ALBERT EINSTEIN, MARIE CURIE – SKŁODOWSKA

Władca – dominuje, posiada autorytet, lider, przywódca. Cechuje go jakość, klasa, prestiż czy wysoki status. Stoi na straży istniejącego porządku. Wykorzystuje władzę w zarządzaniu innymi. Dodatkowo bardzo ważne jest dla niego bezpieczeństwo, tych za których odpowiada. Nie znosi sprzeciwu, nadaje role, koordynuje działania, kontroluje. Sprawiedliwie wydaje sądy.

Przykładowe marki: ROLEX, MERCEDES, MICROSOFT

Czarodziej – przenosi odbiorcę w inny, magiczny i lepszy  świat. Cechuje go intuicja, przemiana, wizjonerstwo. Myśli pozytywnie, wierzy w tajemniczą moc, potrafi oczarować opowieścią. Pomaga innym w przemianie dzięki prostym  modyfikacjom. Od Mędrca różni go większe skupienie na działaniu. Archetyp Czarodzieja jest odpowiedni dla marek technologicznych i takich, których ważnym elementem jest wymiar psychologiczny lub duchowy.

Przykładowe marki: WALT DISNEY, RED BULL, AXE, X BOX, STEVEN SPIELBERG, HARRY POTTER.

Niewinny – to idealista, czysty i szczery. Wierzy, że może zmienić świat na lepszy. Broni swoich ideałów i wartości. Może być postrzegany jako dziecięco naiwny. Marki o takim archetypie skupiają się wokół dobra. Są transparentne w swoich działaniach i tworzą wizerunek idealnej firmy, cechuje je dobroć, otwartość czy uczciwość.

Przykładowe marki: DOVE, SHISEIDO, RAFAELLO, MATKA TERESA, MAHATMA GANDHI

Towarzysz to zwykły gość – zawsze blisko drugiego człowieka, możesz liczyć na jego pomoc. Cechuje go życzliwość, uprzejmość, skromność. Jest przekonany, że wszyscy są równi.Rozumie i wspiera, radzi. Członek grupy. Archetyp ten jest dobry dla marek, które reprezentują produkty codziennego użytku o niewygórowanych cenach.

Przykładowe marki: IKEA, VW, LIDL, KASIA BUJAKIEWICZ, EWA CHODAKOWSKA, KSIĘŻNA DIANA.

Opiekun – to empatyczny, troskliwy i uważny na innych. Służy zarówno słowem, jak i działaniem. Daje poczucie bezpieczeństwa, jest strażnikiem, który ochrania i wspiera. Gotowy do obrony uciśnionych, wtedy jest stanowczy. Cechują go rodzicielskie uczucia i instynkty, troska czy gotowość do poświęceń. Taki archetyp jest odpowiedni dla firm rodzinnych, służby zdrowia, oferujących bezpieczeństwo. Archetyp ten w oczywisty wręcz sposób pasuje do marek oferujących produkty medyczne, zdrowotne i pielęgnacyjne

Przykładowe marki: UNICEF, PAMPERS, VOLVO, ANNA DYMNA, ANGELINIE JOLIE.

Odkrywca – poszukuje nowych wyzwań, podróżnik. Uwielbia zmiany i odkrywanie nowych rzeczy. Cechuje go otwartość, niezależność, ciekawość oraz odwaga. Zamiłowanie do ryzyka i zwalczanie nudy to jego misja. Nie boi się zmian. Dla niego każda zmiana daje nowe możliwości i nową jakość. Odkrywca jest indywidualistą. Jego naturalnym środowiskiem są otwarte przestrzenie, las i góry, stąd idealnie pasuje do marek, które pozwalają poczuć się wolnym i wyrazić siebie

Przykładowe marki: NATIONAL GEOGRAPHIC, KAMIS, STARBUCKS, KRZYSZTOF KOLUMB, AMAZON

Błazen – Klaun, wesołek. Jego największym celem jest bawić innych. Ma poczucie humoru, zachęca by oderwać się od szarości i codzienności. Cechuje go radość życia, żart, zabawa i płatanie figli. Jest inteligentny, błyskotliwy. Czasem posuwa się do ironii. W ten też sposób buduje relacje z odbiorcami.

Przykładowe marki: FANTA, M&M’S, SZYMON MAJEWSKI, PEPSI, ROBIN WILLIAMS

Kochanka – ceni sobie piękno i luksus. Miłość jest dla niej bardzo ważna. Cechuje ją intymność. Nazywany jest też Wielbicielem. Często uwodzicielski. Przyjemność i doznania ponad wszystko. Wielbiciel to archetyp typowy dla marek kosmetycznych, jubilerskich i modowych, ale mogą się nim posługiwać także marki win czy oferujące ekskluzywną żywność. Marki o takim archetypie są zmysłowe, seksowne, namiętne.

Przykładowe marki: MAGNUM, VICTORIA SECRET, WEDEL, MADONNA

Bohater – staje w obronie potrzebujących, posiada supermoce, to typ wojownika, który najlepiej czuje się w ciągłej walce, a jego przeciwnikiem są trudności i przeciwności losu. Cechuje go odwaga, siła, zwyciężanie. Pociąga za sobą ludzi dając przykład. Zwyciężać może każdy, nawet początkujący sportowiec. Ostatecznie chodzi o pokonywanie własnych słabości, o czym przypomina  hasło „Just do it”.

Przykładowe marki: NIKE, ADIDAS, BARACK OBAMA

Buntownik –  uważa, że zasady są po to, by je łamać. W odróżnieniu do Bohatera nie przywiązuje tak dużej wagi do relacji z innymi ludźmi. Jego drugie imię: Rewolucjonista, podważa ustalony porządek i status quo, nie godzi się na to co jest i pragnie zmian. Bywa niepoprawny i zadziorny. W swoich działaniach prowokuje i atakuje po to aby uzyskać wolność, swobodę czy niezależność. Zadaje niewygodne pytania, krytykuje, ośmiesza.  Jest gotów walczyć za swoje ideały i przekonania.

Przykładowe marki: MTV, DIESEL, HARLEY DAVIDSON, APPLE, DODA

Twórca – inicjator, wizjoner, kreator. Najważniejsze jest dla niego wyrażanie siebie. To co lubi to różnorodność i duży wybór. Odczuwa potrzebę tworzenia, poszukuje nowej jakości i estetyki. Cechuje go zamiłowanie do piękna, kreatywność i innowacja. Nie myśli standardowo, łączy różne dziedziny. Twórca ma artystyczną duszę, ale często jest też przedsiębiorcą lub innowatorem. Wierzy, że jeśli coś jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, możemy to też stworzyć

Przykładowe marki: LEGO, GOOGLE

 

Budowanie marki w oparciu o wybrany archetyp pozwala na świadome podejmowanie decyzji, odpowiada na pytanie dlaczego powinniśmy komunikować i tworzyć strategie marketingową. Archetypy są ułatwieniem i wskazują kierunki w komunikacji, rodzaj przekazów, zachowania, styl, kolorystykę, symbole. Funkcjonują w naszych umysłach jako wzorce osobowości. Odgrywają ważną rolę w świadomym kształtowaniu wizerunku zarówno marki osobistej, jak i marek w znaczeniu ogólnym. Przekazy marketingowe wielkich graczy wykorzystują archetypy we własnych komunikatach i nadają nowy kierunek.

 

Jeżeli chcesz wybrać własny archetyp i świadomie budować markę, zapraszamy na konsultacje.

 

 

 

Made by OPTeam S.A.

fundusze.jpgncbir.jpgrp.pngue.jpg
contact.svg
Make an appointment

THE PAGE USES COOKIES

You can disable their support in your browser. Some features of the website may then not work.