Team Coaching – niezwykle skuteczna metoda pracy w zespołach

17.02.2021 biznes

Chcesz, aby Twój zespół osiągał lepsze wyniki i zamierzone cele?

Jeżeli zależy Ci na uwolnieniu potencjału grupy i uporaniu się z trudnościami, być może potrzebujesz  wsparcia. Team coaching to proces grupowy, który jest doskonałym narzędziem i skuteczną formą pracy z ludźmi w organizacji. Przede wszystkim uwalnia potencjał grupy i ją wspiera w realizowaniu celów i w stosunkach interpersonalnych.

Jak działa coaching zespołowy?

Skuteczne zespoły są zgrane, stanowią filar organizacji. Sukces firmy to przede wszystkim dobrze funkcjonujące zespoły, a kluczową kompetencją menadżerską jest zarządzanie grupą. Coaching zespołowy jest procesem wspierania ludzi, aby realizowali wspólne cele. Organizacje często szkolą swoich pracowników organizując szkolenia i konferencje, inwestują w warsztaty budowania zespołu. Te formy wsparcia są skuteczne, ale niestety mogą być niewystarczające. Team bulding pracuje głównie na hipotetycznych problemach i celach, gdzie członkowie szkolenia mogą nie wczuć się w opisywane sytuacje. Członkowie zespołu mogą nie mieć motywacji, aby uczestniczyć w tego typu zajęciach. Owszem grupa się integruje i wspólnie świętuje sukces związany ze zbudowania wieży z makaronu, ale takie chwile wnoszą niewiele w realia codziennej współpracy. Natomiast Team coaching pracuje na prawdziwych problemach, wyzwaniach i celach danego zespołu. Coach wchodzi do jego naturalnego środowiska. Proces team coachingu jest lepszą alternatywą, szczególnie, gdy w zespole panuje chaos lub są wdrażane nowe systemy pracy.  

                                                                      „Dzięki talentowi wygrywa się mecz. Ale to praca zespołowa przynosi zwycięstwo w mistrzostwach”

                                                                                                                                                                                                         Michael Jordan

Dlaczego jest to podejście tak skuteczne?

Coaching to przede wszystkim uczenie się, a jego metodologia oparta jest dla paradygmacie „uczącej się organizacji”. W coachingu indywidulanym uczy się jedna osoba, natomiast w zespole uczy się cała grupa. To suma kreatywności i kompetencji wszystkich, a nawet coś więcej niż suma – to synergia.

Co to jest synergia?

Efekt synergii możemy określić wzorem 2 + 2 = 5.  Jeśli połączymy części składowe członków zespołu, wydajność będzie większa, niż po zsumowaniu ich pojedynczych wydajności. Synergia nie ma nic wspólnego z kompromisem. Każdy przedstawia swoją wizję i zespół może wpaść na zupełnie nowe, wychodzące poza wcześniejsze rozważania rozwiązanie. Ta nowość może okazać strzałem w dziesiątkę. Team coaching służy właśnie temu, aby zespół wypracowywał taki efekt synergii. Nauczył się, że każdy członek zespołu wnosi swoją niepowtarzalną cząstkę, która w późniejszym rozrachunku może okazać się kluczowa.

Jak wygląda proces team coachingu?

Proces coachingu może przebiegać różnie, najczęściej są to 5-6 sesji po 2-3 godziny. Jednak nie zawsze musi tak to wyglądać. Ważne jest, aby sesje odbywały się systematycznie, najlepiej raz w miesiącu. Dzięki temu możliwa jest ocena efektywności podjętych działań i ewentualne wdrożenie potrzebnych korekt. Zmiana zachodzi nie tylko podczas sesji, ale również pomiędzy nimi. Na początku całego procesu przeprowadzone zostają sesje otwarcia i diagnostyczna, a następnie sesja wyznaczania celów. Dalsze sesje to tworzenie planu działania, analizowane są efekty podejmowanych działań, wprowadzane korekty do planu. Zespół szuka lepszych sposobów funkcjonowania w warstwie zadaniowej i przede wszystkim relacyjnej. Na końcu odbywa się sesja zamykająca proces planująca dalsze działania, które zespół będzie podejmował, ale już bez wsparcia coacha.

Rola coacha nie jest typowa. Dlaczego? Podczas standardowych szkoleń i warsztatów prowadzący kieruje i stymuluje grupę, nadaje ton, natomiast team coach raczej towarzyszy zespołowi, nie ocenia, nie nadaje etykiet, przyjmuje wszystko co pojawia się w zespole. Stosuje odpowiednie metody i techniki coachingowe, zadaje trafne pytania, słucha i odzwierciedla. Słuchanie odbywa się „różnymi kanałami”, nie tylko warstwą werbalną, ale również niewerbalną i niedopowiedzianą. Coach konfrontuje uczestników z tym co niewygodne oraz korzysta ze swojej intuicji.

team1.png

Pytasz nie błądzisz….

W team coachingu podstawą jest, by zespół sam dokonywał odkryć i zmian w postrzeganiu swojej rzeczywistości. Najlepiej nadającym się do tego narzędziem są pytania. Oddają one odpowiedzialność za proces zespołowi. Na każdym etapie coach stawia pytania, z którymi zespół się konfrontuje. Są to pytania, które sięgają sensu i odkrywają informacje potrzebne do uzyskania maksymalnego efektu dla zespołu, zmieniają perspektywę. Do takich ważnych pytań należą między innymi:

- Po co funkcjonuje ten zespół?

- Jakim zespołem chcecie być za pół roku?

- Co w Twoim zespole powinno się zmienić, aby pracowało się w nim lepiej?

Czasem to nie odpowiedź na pytanie jest kluczem do rozwiązania, a reakcja zespołu na zadane pytanie.

Kiedy stosować coaching zespołowy?

Wtedy, gdy jest taka potrzeba. Zespół musi być przygotowany na taką formę pracy. Członkowie zespołu powinni wiedzieć jak będzie wyglądał proces. Kwestią podstawową będzie wyjaśnienie liderom i zespołowi, czym jest coaching i dlaczego jest wprowadzany.  Możemy go stosować w sytuacji, gdzie możliwe jest określenie celów, zadań i planów. Nawet w mocno zdemotywowanych zespołach, coaching może przywrócić poczucie wpływu i odpowiedzialność, która może być sprawiedliwie rozłożona.

Grupa czy zespół?

Wspólny cel to wyznacznik zespołu. Wszyscy członkowie i lider powinni go dostrzegać. Często grupa może nie mieć jasności co do celów i zadań. Owszem może znać cele, ale nie utożsamiać się z nimi. W zespole często występują też jawne i skryte konflikty. Być może trzeba wtedy wziąć na warsztat proces rozwiązywania konfliktów i budowania zespołu. To może, ale nie musi być część coachingu zespołowego.

zespol.png 

Podsumowując

Większe zintegrowanie zespołu, usprawnienie komunikacji, uporządkowanie celów zespołu, tworzenie skutecznych rozwiązań i zwiększenie odpowiedzialności to wynik procesu coachingowego. Cele zespołu zostają osiągnięte w możliwie najbardziej optymalny sposób. 

Dla organizacji to oszczędność czasu i pieniędzy. Bywa, że firmy wydają środki na szkolenia, które nie są zbyt efektywne. Praca na zasobach i wartościach przynosi zaangażowani i satysfakcję w osiąganiu wyników, jak również przekłada się na zmianę nawyków w organizacji, co poprawia kulturę pracy.

Jeżeli chcesz aby Twój zespół skorzystał z team coachingu – napisz lub zadzwoń do Biura Karier PŁ

biuro@biurokarier.p.lodz.pl

tel. 42 631 20 98

Zapraszamy zespoły, które funkcjonują na Politechnice Łódzkiej między innymi: Koła naukowe, Stowarzyszenia, Grupy Projektowe.

 

 

Realizacja: OPTeam S.A.

fundusze.jpgncbir.jpgrp.pngue.jpg
contact.svg
Umów się na spotkanie

STRONA UŻYWA COOKIES

Możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce. Niektóre funkcje witryny mogą wtedy nie działać.