PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Bełchatów

SYLWETKA FIRMY

np_2022_zdjecie4_pge.jpg

Elektrownia Bełchatów stanowi od 2010 roku jeden z oddziałów wchodzących w skład Spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., która jest częścią największej grupy energetycznej w kraju – PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Położona w centrum Polski Elektrownia Bełchatów jest wytwórcą około 18 % energii elektrycznej w Polsce.

W elektrowni pracuje obecnie 12 bloków, w tym 11 bloków, które oddano do użytku w latach 1981-1988 oraz blok o mocy 858 MW, oddany do komercyjnej działalności 1 października 2011 r.

Blok 858 MW jest największą i najnowocześniejszą jednostką produkcyjną w Polsce, pracującą na węglu brunatnym, o sprawności ok. 42%. Moc zainstalowana elektrowni wynosi 5096,7 MW, a osiągalna 5102 MW.

Elektrownia Bełchatów jest największą w Europie elektrownią pracującą na węglu brunatnym i pełniącą bardzo ważną, stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym. Paliwo jest do niej dostarczane z pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.
Ponadto Elektrownia Bełchatów ma prawie 72-procentowy udział w krajowej produkcji energii elektrycznej wytwarzanej na bazie węgla brunatnego.

Dzięki realizowanym inwestycjom i programom modernizacyjnym bełchatowska elektrownia jest nowoczesnym wytwórcą energii elektrycznej, osiągającym bardzo wysokie wskaźniki dyspozycyjności.
Pod koniec listopada 2019 r. wyprodukowana została miliardowa megawatogodzina energii elektrycznej.

Elektrownia Bełchatów jest także producentem ciepła w postaci:

• gorącej wody, dostarczanej do okolicznych odbiorców, w tym blisko 60-tysięcznego miasta Bełchatowa;
  • pary technologicznej, wykorzystywanej na potrzeby kilku zlokalizowanych w pobliżu firm przemysłowych.

Dane techniczne Elektrowni Bełchatów:

• Moc elektryczna zainstalowana 5096,7 MWe
  • Moc elektryczna osiągalna 5102 MWe
  • Moc cieplna osiągalna 373,8 MWe

Dane produkcyjne za rok 2021:

• produkcja energii elektrycznej – 27,4 TWh netto/30,3 TWh brutto
  • sprzedaż ciepła – 2 mln GJ
  • ilość zużytego węgla brunatnego – 38,2 mln ton

Dzięki stałemu monitoringowi emisji do powietrza oraz zastosowaniu w instalacjach najlepszych aktualnie dostępnych rozwiązań technicznych, Elektrownia Bełchatów wypełnia wyznaczone dla tego typu jednostek limity emisyjne, a także wymagania krajowe i unijne w zakresie norm ochrony środowiska.

PROGRAM PRAKTYK

Nazwa programu: Praktyki studenckie ogólnomechaniczne

Opis: Praktyki odbywają się na terenie Elektrowni Bełchatów i obejmują łącznie 20 dni szkoleniowych. Przewidziane są dla studentów II roku wydziałów mechanicznych i pokrewnych uczelni technicznych.
W ramach praktyk studenci zapoznawani są możliwościami technologicznymi oraz z obsługą maszyn i urządzeń, w tym m.in.
urządzeń do cięcia metali, obrabiarek skrawających, urządzeń do obróbki plastycznej metali, urządzeń do obróbki cieplnej oraz urządzeń spawalniczych.

Wiecej infrmacji znadziecie Państwo tutaj.