Finał IV edycji Hacathonu
Studenci Politechniki Łódzkiej odnieśli sukces w ogólnopolskim Hackathonie HACK NA ZDROWIE!
Zakończyła się 4. edycja Hackathonu HACK NA ZDROWIE! – wyjątkowego wydarzenia na styku medycyny, technologii i innowacji. Wielki finał miał miejsce 15 maja 2025 roku w Auli Zachodniej CKD Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Organizatorem wydarzenia było Akademickie Biuro Karier UMED, przy wsparciu Biura Karier Politechniki Łódzkiej oraz Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości Politechniki Łódzkiej.
Hackathon HACK NA ZDROWIE to inicjatywa o ogólnopolskim zasięgu, która aktywizuje młodych ludzi do tworzenia praktycznych rozwiązań dla sektora ochrony zdrowia. W tym roku wydarzenie przybrało nową, rozszerzoną formułę – uczestnicy pracowali nad projektami przez sześć tygodni, korzystając ze wsparcia mentorów z branży medycznej, technologicznej i biznesowej.
Do udziału zgłosiło się ponad 120 kandydatów i kandydatek z całej Polski, z czego wyłoniono 11 interdyscyplinarnych zespołów. W gronie finalistów znaleźli się studenci i studentki m.in. z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Bydgoskiej i innych renomowanych uczelni.
W tym roku uczestnicy mierzyli się z wyzwaniami zgłoszonymi przez renomowane firmy i instytucje, w tym sponsorów głównych: PZU Zdrowie, AstraZeneca, Sandoz, Polską Grupę Farmaceutyczną, a także partnerów: Szpital Specjalistyczny Brzeziny, Salve Medica i Medical Magnus Clinic. Tematy obejmowały m.in. opiekę koordynowaną, cyfrowe apteczki, zarządzanie informacją o lekach, walkę z otyłością wśród dzieci oraz aplikacje wspierające pacjentów przed i po zabiegach.
Zespoły, w których składzie byli studenci i studentki Politechniki Łódzkiej zajęły wszystkie miejsca na podium oraz zdobyły nagrodę specjalną!
I miejsce (15 000 zł) – zespół Alfiarze
Wyzwanie: PZU Zdrowie – „Zmniejszenie odsetka dzieci zmagających się z otyłością”
Skład (Politechnika Łódzka, Informatyka / Informatyka stosowana):
– Janusz Marszałek
– Kacper Kleczaj
– Filip Pecyna
– Mateusz Jędrzejczak
II miejsce (10 000 zł) – zespół mFarmaceuta
Wyzwanie: Polska Grupa Farmaceutyczna – „PharmaGuide – Inteligentny Doradca”
Skład:
– Adam Pylański (PŁ, Informatyka)
– Damian Stochla (PŁ, Informatyka w Ochronie Środowiska)
– Piotr Spętany (PŁ)
- Marta Kołodzińska - Biomedical engineering and Technologies – IFE
– oraz studenci UMED: Łukasz Deska, Jakub Nowak
III miejsce (5 000 zł) – zespół KoordynujMY
Wyzwanie: AstraZeneca – „Odwrócona piramida świadczeń i opieka koordynowana”
Skład (PŁ, Biomedical Engineering and Technology):
– Justyna Broszczyk
– Adrianna Czechowska
– Mateusz Czerwiński
– Adam Majchrzak
– Ewelina Pilatowicz
Nagroda specjalna (2 000 zł) – zespół PillGuards
Wyzwanie: PGF – „Elektroniczna apteczka”
Skład:
– Miraslau Alkhovik (PŁ, Informatyka)
– Anhelina Mendohralo (PŁ, Informatyka)
– Tymur Huselnykov (PŁ, Informatyka)
– Aleksandra Bielińska (PŁ, Informatyka)
– Marta Wilczak (absolwentka UMED, Farmacja)
– Anna Dębska (UMED, kierunek Lekarski)
Projekty oceniane były przez jury złożone z przedstawicieli władz Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Łódzkiej, Urzędu Miasta Łodzi i partnerów branżowych. Politechnikę Łódzką reprezentował Pan Dominik Leżański – Prezes Fundacji Politechniki Łódzkiej. W roli mentora wystąpił także Marcin Wasiak z Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości PŁ, sekcja Przedsiębiorczość Akademicka.
Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Łodzi w ramach zadania publicznego „ŁÓDŹ AKADEMICKA – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2025”.
Sukces studentów PŁ w tegorocznej edycji Hackathonu jest nie tylko powodem do dumy, ale także potwierdzeniem ogromnego potencjału technologicznego i innowacyjnego naszej uczelni. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy organizatorom za stworzenie przestrzeni do rozwoju i współpracy między środowiskiem akademickim, a światem biznesu i medycyny!